Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır 2012

Yorum bırakın

Şubat 27, 2012 tarafından Admin

Üniversite sınavına hazırlanan birçok kişi taban puanlarına göre tercih yapar, aslında bu durum çok da mantıklı değil. Hangi bölümü veyahut üniversiteyi istiyorsanız ona göre yazın, bazı üniversiteler tercih edilme konusunda bölümlerin biraz daha önüne geçiyor. Bunlardan biri de Boğaziçi üniversitesi. Hatta ya haftaiçi ya Boğaziçi denildiğini bile duydum. Ancak durum o kadar da iyi değil. Boğaziçi üniversitesinde birçok bölüm bulunmamakla birlikte bazı bölümlerin de işin gerçeği pek tercih edilmesi taraftarı değiliz. O kadar zorlamanın bir manası yok gibi.

Hukuk, tıp gibi ana bölümlerin olmadığı Boğaziçi üniversitesinde, genel ağırlık iibf ve mühendislik mevcut. Boğaziçi üniversitesi taban puanları yazısından da tüm fakülteleri detaylı olarak değerlendirdik. Muhtemelen bu sene de üç aşağı beş yukarı o puanlar civarında gelecek.

Tercih yapacakların bir diğer ilgilendikleri şeyler ise bu üniversitelerin içerisinde yatay geçişlerin nasıl olduğu, mesela Marmara üniversitesi yatay geçiş kaç kişi alıyor, geçişler kolay mı vs. Çünkü bir kısım aday Amman yazayım da nasıl olsa ilerde geçiş yaparım diyerek geliyor ancak bu da yıl kaybetmenize sebep olabilir.

Son olarak buradaki üniversite taban puanlarını detaylı olarak irdeleyin ama önceliğiniz bu bölümlerin ne iş yaptığı ve ilerde ciddi olarak bu işleri yapmak istediğinizden emin olun. İlerdeki pişmanlığınız birçok sene kaybetmenize neden olacaktır.

Reklamlar

Yorumunuz Bizim İçin Önemli.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: